Достапни линкови

logo-print

Средба на политичките лидери на Кипар


Гласањето во кипарскиот парламенто против предлогот за спас на меѓународната заедница

Гласањето во кипарскиот парламенто против предлогот за спас на меѓународната заедница

Политичките лидери во Кипар се сретнаа за да разговарат за пронаоѓање на алтернативно решение за избегнување банкрот на земјата, откако Парламентот го одби предлогот за спас од меѓународната заедница.
ЕУ и ММФ се сложија на Кипар да му дадат 10 милијарди евра, но само доколу земјата обезбеди 5,8 милијарди евра. Владата сакаше да ги собере парите со оданочување на бакарските депозити, но законодавците го одбија планот.
XS
SM
MD
LG