Достапни линкови

logo-print

Оџалан утре ќе повика на разоружување на курдските бунтовници


Лидерот на Курдската работничка партија Абдула Оџалан

Лидерот на Курдската работничка партија Абдула Оџалан

Копретседателот на прокурдската Партија за мир и демократија Селахатин Демирташ изјавил дека пораката на лидерот на Курдската работничка партија Абдула Оџалан за разоружување на курдските бунтовници ќе се прочита утре на турски и курдски јазик, јави турскиот весник Хуриет.
Според него, повикот на Оџалан ќе биде прочитан пред граѓаните на разглас од двајца пратеници во градот Дијарбекир по повод чествувањата на курдската Нова година, Невруз. Во Турција во тек се преговорите за мирно надминување на курдскиот конфликт со Оџалан, кој издржува казна доживотен затвор.
XS
SM
MD
LG