Достапни линкови

logo-print

Претресен станот на шефот на ММФ


Шефот на ММФ Кристин Лагард

Шефот на ММФ Кристин Лагард

Француските власти извршиле претрес во станот на шефот на ММФ Кристин Лагард во Париз, поради истрагата за исплата на оштета во 2008 година на бизнисмен, кој бил поддржувач на поранешниот претседател Никола Саркози, соопшти нејзиниот адвокат. Полицијата ги истражува тврдењата дека Лагард, кога ја извршувала функцијата министер за финансии наводно незаконски одобрила на Бернард Тапи да му се исплатат 285 милиони евра.
Нејзиниот адвокат соопшти дека Лагард ги негира обвинувањата и дека истрагата ќе покаже дека неговата клиентка не направила кривично дело.
XS
SM
MD
LG