Достапни линкови

logo-print

Парламентарни избори во Пакистан на 11 мај


Пакистанскиот претседател Асиф Али Задари

Пакистанскиот претседател Асиф Али Задари

Парламентарните избори во Пакистан ќе се одржат на 11 мај. Според соопштението, претседателот Асиф Али Задари го одобрил датумот, а парламентарниот комитет треба да избере премиер кој ќе ја предводи владата од петок. На изборите за прв пат една цивилна влада ќе ја предаде власта на друг во 66 годишното постоење на земјата.
Пакистан имаше три воени удари и четири пати беше предводен од војската, откако стекна независност во 1947.
XS
SM
MD
LG