Достапни линкови

Седма рунда преговори меѓу Приштина и Белград


14Mar2013

14Mar2013

Српскиот премиер Ивица Дачиќ и неговиот косовски колега Хашим Тачи денеска во Брисел ќе ја одржат седмата рунда од дијалогот со посредство на еврокомесарката за надворешни работи Кетрин Ештон. Главна тема на нивните разговори ќе биде формирањето и надлежностите на српските општини во Косово. Портпаролката на Ештон, Маја Коцијанчич изјави дека еврокомесарката вложува напори во текот на денешната средба да се постигне договор со цел „нормализација на односите“ меѓу Белград и Приштина.
XS
SM
MD
LG