Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Му загрижен за употребата на хемиско оружје во Сирија


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун изрази загриженост поради извештаите за употреба на хемиско оружје во Сирија. Тој изјави дека употребата на таквите оружја претставува „невиден злостор“.
Во вторникот сириската влада и бунтовниците меѓусебно се обвинија за употреба на хемиско оружје при нападите во близина на градот Алепо. Државната новинска агенција јавува дека при нападите во близнина на градот загинале најмалку 25 луѓе.
Во меѓувреме во Дамаск биле извршени неколку напади врз саудиската амбасада при што загинаа најмалку 3 лица а ранети се 13.
XS
SM
MD
LG