Достапни линкови

logo-print

Заробени 18 рудари во рудник во Полска


Најмалку 18 рудари се затрупани под земја во Полска по земјотресот што предизвика лизгање на земјиште во рудникот за бакар. Рударите се заробени на 600 метри под земја во рудникот Рудна кој се наоѓа на 400 километри југоисточно од главниот полски град Варшава. Спасувачките акции биле привремено стопирани, откако при неколку обиди со копање да дојдат до рударите, се одронило земјиште. Локалните власти соопштија дека рударите со нив опрема за дишење која ќе им овозможи кислород во наредни девет часа.
XS
SM
MD
LG