Достапни линкови

logo-print

Протести пред парламентот во Кипар


Вчерашните протести во Кипар

Вчерашните протести во Кипар

Грѓаните на Кипар излегоа на протести пред парламентот, каде се одвива расправата за оданочување на банкарскиите депозити. Демонстрантите носеле транспаренти испишани со паролите „Кипар му припаѓа на својот народ“, „Независност - демократија – слобода“, јави грчката агенција АНА-МПА.
Голем дел од кипарските пратеници се на улицата пред паламентот и ги потткнуваат демонстрантите, кои освен кипарското знаме, ги вејат и знамињата на други европски земји.
XS
SM
MD
LG