Достапни линкови

logo-print

Кипарскиот парламент расправа за банкарските депозити


Протести на граѓаните на Кипар против спасувачкиот план на ЕУ

Протести на граѓаните на Кипар против спасувачкиот план на ЕУ

Кипарскиот парламент ја започна седницата на која ќе расправа за предлог-законот за оданочување на банкарските депозити, што е условено од меѓународната заедница за земјата да добие финансиска помош. Партијата на кипарскиот претседател Никос Анастасиадис најави дека ќе се воздржи од гласање за спасувачки план на ЕУ. Приватната телевизија Сигма јави дека сите останати политички партии ќе се воздржат од гласањето за планот, кој предизвика незадоволство во Кипар.
Еврогрупата во меѓувреме подготвува вонредна седница за Кипар поради политичката криза во земјата, околу условите за отпуштање на спасувачкиот план.
XS
SM
MD
LG