Достапни линкови

logo-print

САД го предупредува Иран за претседателските избори


Американската амбасадорка во ОН Сузан Рајс

Американската амбасадорка во ОН Сузан Рајс

САД ги предупредија авганистанските власти дека обезбедувањето на веродостојни претседателски избори во наредната година ќе биде критично за одржување на меѓународната поддршка по 2014 година. Американската амбасадорка во ОН Сузан Рајс на средбата ан Советот за безбедност на ОН изјави дека резултатите од гласањето мора да бидат легитимно прифатени од жителите на Авганистан.
Генералниот секретар на ОН Бан Ки Муни ијзави дека изборите се од суштинско значење за да се оствари целта за широко прифаќање на лидерската транзиција.
XS
SM
MD
LG