Достапни линкови

logo-print

Расправата во кипарскиот парламент можеби ќе се одложи


Кипарскиот претседател Никос Анастасиадис

Кипарскиот претседател Никос Анастасиадис

Потпаролот на кипарската влада Христос Стилианидис најави денеска дека претседателот Никос Анастасиадис повторно ќе разговара со германскиот канцелар Ангела Меркел за спасувачки план за Кипар, договорен со ЕУ. Според него, тие и вчера разговарале и Анастасиадис ја информирал Меркел за предвидената можност за намалување на потребите од кредит преку обезбедување кипарски капитал.
Кипарскиот парламент денеска треба да гласа за предлог законот за оданочување на банкарските депозити. Но, според кипарскиот грчки весник Филелефтерос лидерите на партиите во Парламентот размислуваат дали гласањето да го одложат за утре.
XS
SM
MD
LG