Достапни линкови

logo-print

Данска ќе повлече половина од нејзините трупи во Авганистан


Премиерот на Данска Хелен Торнинг Шмит најави дека земјата ќе повлече повеќе од половина од нејзините трупи во Авганистан во август, една година порано од предвиденото. Според неа, една единица од покраината Хелманд ќе биде повлечена, без да биде заменета како што беше планирано.
Во Авганистан ќе останат само околу 300 дански војници.
XS
SM
MD
LG