Достапни линкови

logo-print

Сириската опозиција нема да преговара со режимот на Асад


Новиот привремен сириски премиер Хасан Хито

Новиот привремен сириски премиер Хасан Хито

Новиот привремен сириски премиер Хасан Хито изјави денеска дека нема да има дијалог со режимот на претседателот Башар ал Асад. Говорејќи во Истанбул по неговиот избор од страна на опозицискиот сириски Национален совет тој порача дека седиштето на владата ќе биде во реоните контролирани од бунтовниците во северна Сирија и повика на меѓународно признавање.
Се очекува Хито во наредните денови да ги избере министрите. Според аналатичарите, се уште не е јасно дали бунтовниците ќе го прифатат авторитетот на владата.
XS
SM
MD
LG