Достапни линкови

logo-print

Филе со пофалби до Косово


Еврокомесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе

Еврокомесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе

Еврокомесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе упати пофалба до Косово за напорите кои ги вложува за подобрување на односите со Србија. Филе подоцна треба да се сретне со косовските лидери на кои ќе им ја пренесе поддршката на ЕУ за одржување на дијалогот меѓу Белград и Приштина.
Филе посебно ја истакна работата на премиерот Хашим Тачи и ги повика жителите на Косово да бидат подготвени на компромис и консензус за земјата да напредува во европската интеграција.
XS
SM
MD
LG