Достапни линкови

logo-print

Нуклеарната централа Фукушима делумно функционира


Јапонската нуклеарна централа Фукушима започна делумно да функционира, откако два од четирите базена за ладење на резервоарите со гориво се наполнети со свежа вода. Операторот на централата соопшти дека извршувале поправка на разводната табла, што може да биде причината за проблемот.
Токиското Електростопанство TEPCO соопшти дека температурите во резервоарите се во рамките на безбедното ниво и оти тие можат да останат четири дена без вода. Реакторите на централата немале оштетување и не се пронајдени никакви абнормалности.
XS
SM
MD
LG