Достапни линкови

logo-print

Иванов присуствуваше на инаугурацијата на папата Франческо


Македонскиот претседател Ѓорге Иванов

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска присуствуваше на инаугурација на папата Франческо на плоштадот „Свети Петар“ во Ватикан, во присуство на голем број политички и општествени личности од целиот свет, верски челници од други конфесии и неколку стотици илјади верници.
По церемонијата, Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, остварил кратка средба со папата и му посакал успешно вршење на благородната мисија. Иванов изрaзил подготвеност за зацврстување и продлабочување на меѓусебното пријателство и соработка и го поканил папaта да ја посети Македонија.
XS
SM
MD
LG