Достапни линкови

logo-print

Кипарската влада го ревидира планот за оданочување на депозити


Протестите во Кипар против мерките на владата

Протестите во Кипар против мерките на владата

Кипарската влада по низата критики го ревидира планот за оданочување на банкарските депозити. Се очекува парламентот денеска да гласа за предлог-законот со кој штедачите ќе плаќаат 9,9 отсто данок на депозитите кои изнесуваат над 100 илјади евра, како и данок од 6,75 отсто за депозити меѓу 20 илјади и 100 илјади евра.
Владата се надева дека на овој начин ќе успее да собере 5,8 милијарди евра, а за возврат ќе добие помош од меѓународната заедница во износ од 10 милијарди евра со кои би се спречил банкрот на земјата.
XS
SM
MD
LG