Достапни линкови

logo-print

Еврогрупата дозволува даночно олеснување на помали депозити во Кипар


Францускиот министер за финансии Пјер Московиси изјави дека земјите членки на еврозоната едногласно го поддржале даночно ослободување на депозитите помали од 100.000 евра на Кипар. Според него, Еврогрупата предлага диференцирана ставка, но останува непроменето барањето за обезбедување на 5,8 милијарди евра.
Дипломатски извори во Брисел тврдат дека за таа цел кипарските власти биле подготвени да го зголемат еднократниот данок на депозитите над 100.000 евра од 9,9 на 15 проценти.
XS
SM
MD
LG