Достапни линкови

logo-print

Внукот на Рауф Денкташ се самоуби поради долгови


Rauf Denktash - the former leader of the Cyprus Turks

Rauf Denktash - the former leader of the Cyprus Turks

Внукот на Рауф Денкташ, основачот на Турска Република Северен Кипар, призната од Турција, се самоуби на гробот на својот татко, најверојатно поради финансиски тешкотии, јави турската приватна телевизија Си-Ен-Ен-Турк.
Џан Денкташ е застрелан вчера на пладне во пределот на стомакот со личниот
пиштол на гробот на својот татко Раиф Денкташ. По обидот за самоубиство Џан
Денкташ е пренесен во болница на Блискоисточниот универзитет во Северен
Кипар. Лекарите по неколку часовната операција, сепак не успеале да го
сапсат неговиот живот.
Телевизијата наведува дека како најверојатна причина за самоубиството на
Џан Денкташ била тешката финансиска состојба во која се наоѓал. Изминатите
две години тој не можел да ги намирува побарувањата за своите кредити.
XS
SM
MD
LG