Достапни линкови

logo-print

Кипарскиот парламент решава за контроверзниот договор


Кипарскиот парламент денеска треба да гласа за контроверзниот договор за економски спас, кој вклучува и еднократен данок за заштедите во банките. Спогодбата, која беше постигната меѓу владата на Кипар и меѓународните кредитори во саботата, предизвика бес и протести на островот. Банките се затворени до четврток, поради страхувањата од навала на граѓаните.
Министрите за финансии на еврозоната во вчерашната изјава истакнуваат дека товарот од еднократното оданочување нема да падне врз малите штедачи. Според планот, оние што имаат помалку од 100 илјади евра на штедните книшки треба да платат данок од 6,75 насто, додека оние со поголеми депозити ќе имаат и повисока даночна стапка.
Инаку, овој договор ја налути Москва, затоа што многумина богати Руси имаат сметки на Кипар.
XS
SM
MD
LG