Достапни линкови

logo-print

Сириската опозиција избра привремен премиер


Од состанокот во Истанбул

Од состанокот во Истанбул

Сириската опозиција рано изутрината на состанокот во Истанбул го избра Гасан Хито за премиер кој ќе биде на чело на привремена влада. Се очекува Хито да ги избере министрите во наредните неколку дена. Опозициската Сириска национална коалиција се надева дека оваа влада ќе може да ги администрира териториите кои бунтовниците ги презедоа од режимот на претседателот Башар ал Асад.
Според аналитичарите, сеуште е нејасно дали бунтовниците кои се борат против силите на Асад во Сирија ќе ја прифатат власта на привремената влада.
Хито е роден во 1963 година во Дамаск и живеел во САД со децении.
XS
SM
MD
LG