Достапни линкови

logo-print

Протести во Кипар против данок на банкарските депозити


Протестите во Кипар

Протестите во Кипар


Околу илјада лица денеска протестираа пред кипарскиот парламент против одлуката на власта да го прифати условот на Еврогрупата за воведување данок врз банкарските депозити, пренесоа руските медиуми. Демонстрантите биле организирани преку социјалните мрежи и носеле транспаренти испишани со паролите „Не ги чепкајте нашите пари“, „Не сакаме да плаќаме за туѓи грешки!“, „Не на Еврогрупата!“.
Кипарскиот парламент треба утре да расправа за предлогот, кој доколку биде усвоен штедачите ќе треба да плаќаат 10 отсто данок на нивните депозити.
XS
SM
MD
LG