Достапни линкови

logo-print

Преговори за договорот за трговија со оружје во ОН


Генералниот секратар на ОН Бан Ки Мун

Генералниот секратар на ОН Бан Ки Мун

Започнаа преговорите околу договорот за трговијата со оружје во ОН. Генералниот секратар Бан Ки Мун ги повика светските сили да направат отстапки и да се трудат да биде постигнат договорот, кој за прв пат ќе биде обврзувачки и со кој ќе се регулира трговијата со оружје. Според него, договорот ќе им ја отежне работата и пристапот на криминалците и терористите до оружје.
Разговорите во јули завршија без успех, поради несогласувањата околу тоа каков договорот треба да биде.
XS
SM
MD
LG