Достапни линкови

logo-print

Русија бара осигурување за ракетниот систем на САД


Руските власти соопштија дека промените во американскиот одбранбен ракетен систем се потврда дека им е потребно правно обврзувачко осигурување од Вашнгтон дека нивниот систем не е насочен кон Русија. Новата стратегија на САД е да одржи ракети со долг отстрел во Полска во наредната деценија како дел од ракетниот штит на НАТО, што наиде на неодобрување од Русија.
САД соопштија дека ќе додадат дополнителни пресретнувачи на Аљаска и радарска станица во Јапонија за да и се спротистават на заканата од Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG