Достапни линкови

logo-print

Сиријската опозиција во Истанбул избира привремен премиер


Сиријската опозиција го започна состанокот во Истанбул на кој треба да избере лидер на привремената влада за областите кои веќе не се под контрола на режимот на претседателот Башар Ал Асад. На состанокот присуствуваат членови на Сиријската национална коалиција, опозициона група која е принаена од неколку земји и организации како легитимен претставник на сиријскиот народ. За премиерската функција има 12 кандидати. Сиријскиот конфликт, пред вде години најнапред започна со мирни протести против режимот на Асад, но подоцна се претвори во граѓанска војна во која досега загинаа над 70 илјаду луѓе, околу милион ја напуштиле земјата, а 4 милиони се интерно расселени.
XS
SM
MD
LG