Достапни линкови

logo-print

Нова рунда преговори во ОН за контрола на оружјето


Во Обединетите Нации во Њујорк денеска започнува нова рунда преговори за регулирање на светската трговија со оружје. Предвидено е преговорите да траат до 28-ми овој месец. Генералното собрание на Обединетите Нации, во обид да изврши притисок врз светските сили да постигнат договор, објави дека оваа рунда преговори е последна. Лани во јули не беше постигнат никаков договор. Повеќе држави бараат усвојување обврзувачки договор за сите држави во врска со трговијата со оружје, која се проценува на околу 70 милијарди долари годишно, со цел оружјето да не биде користено за кршење на човековите права.
XS
SM
MD
LG