Достапни линкови

logo-print

Повик за забрана на Златна зора


Лидерот на Златна Зора Николаос Михалолиакос

Лидерот на Златна Зора Николаос Михалолиакос

Претседателот на Светскиот еврејски конгрес Роналд Лаудер ги повика грчките власти да ги забранат активностите на неофашистичката партија Златна Зора.
Во својот говор во синагога во Солун, на комеморација во чест на жртвите на Холокаустот, Лаудер го повика грчкиот Парламент да ја прогласи за незаконска партијата Златна зора. „Денес, иако имаме мир, не е се мирно. Евреите имаат причина да се загрижени. Не поради можно истребување, туку поради екстремизам и фанатична идеологија, идеологија која пред 70 години донесе уништување. Мислам на Златна зора“, изјави Лаудер.
XS
SM
MD
LG