Достапни линкови

logo-print

Кипар решава дали штедачите ќе плаќаат данок на своите сметки


Кипарскиот парламент денеска треба да гласа за тоа дали од штедните влогови на граѓаните во банките во земјата треба да се финансира дел од меѓународната финансиска помош за избегнување банкрот на земјата. За време на должничката криза во евро-зоната се сметаше дека депозитите на граѓаните нема да бидат допрени од властите. Сепак, кипарските лидери и меѓународните претставници во саботата објавија дека се договориле дека штедачите треба да придонесат со 10 отсто од својот штеден влог во замена за понудата од 10 милијарди евра за докапитализација на банките. Овој потег ги разгневи штедачите кои оценија дека се случува легализиран грабеж. Претседателот Никос Анастасиадес вчера изјави дека договорот е „помалку болна“ опција за спречување банкрот на Кипар и излегување од евро-зоната.
XS
SM
MD
LG