Достапни линкови

logo-print

Нов обид за регулирање на трговијата со оружје во светот


Во седиштето на Обединетите нации во Њујорк ќе се одржи нова рунда на преговори за изработката на првиот обврзувачки договор за регулирање на трговијата со оружје во светот. Преговорите ќе траат со 28 март. Генералното собрание на ОН, во обид да изврши притисок врз светските сили да постигнат договор, ги прогласи преговорите како „конечен“ обид да се постигне договор. Разговорите во јули минатата година завршија со неуспех. Постои остра поделеност во јавноста за тоа како да се регулира овој пазар вреден повеќе од 70 милијарди долари годишно.
XS
SM
MD
LG