Достапни линкови

logo-print

Курдите побараа ослободување на лидерот на бунтовниците


Церемонија за прослава на Невруз

Церемонија за прослава на Невруз

Неколку илјади лица денеска во Истанбул ја прославуваа курдската Нова Година (Невруз), при што побараа лидерот на курдските бунтовници Абдула Оџалан да биде ослободен.Турските власти во декември почнаа преговори со Оџалан со цел да се најде мирно решение на курдскиот конфликт. Оџалан на островот Имрала издржува казна доживотен затвор.
Според владини и курдски извори, Оџалан се очекува во четврток, по повод Невруз, да ги повика бунтовниците да прогласат примирје и до август целосно да се разоружаат.
XS
SM
MD
LG