Достапни линкови

logo-print

Затвореник држи заложници во затвор во Грција


Илустрација

Илустрација

Еден од шестмината заложници во затворот Маландрино во централниот дел на Грција успеал да се ослободи. Тој избегал кога полицијата го опколила затворот и употребила солзавец. Затвореникот од албанска националност Алкет Ризај Ризај е вооружен со две рачни бомби и ножеви и се заканува дека ако не биде ослободен ќе ги активира бомбите.
Ризај во 2003 година е осуден на доживотна казна поради убиства. Освен чуварот кој избега, меѓу заложниците се уште тројца негови колеги и двајца осуденици.
XS
SM
MD
LG