Достапни линкови

logo-print

Доживотна забрана за грчкиот фудбалер поради нацистички поздрав


Грчкиот фудбалер на клубот АЕК Јоргос Катидис доби доживотна забрана за настап во националниот тим, откако на натпревар со нацистичкиот поздрав го прослави дадениот гол. Фудбалскиот сојуз го нарече неговиот потег тешка провокација која ги навредила жртвите на нацизнот и дека го нарушила хуманиот карактер на играта.
Катидис се извини и изјави дека не бил свесен за значењето на неговиот гест, односно дека му отпоздравил на негов соиграч на клупата.
XS
SM
MD
LG