Достапни линкови

logo-print

Тибетски свештеник се самозапали


Тибетски свештеник во покраината Сечуан

Тибетски свештеник во покраината Сечуан

Тибетски будистички свештеник се самозапали во еден манастир во кинеската покраина Сичуан. Радио Слободна Азија јави дека 28 годишниот свештеник подоцна починал од тешките изгореници на телото.
Тибетските организации за човекови права соопштија дека повеќе од 100 лица се самозапалиле од 2009 година во знак на протест против владеењето на Кина во Тибет.
XS
SM
MD
LG