Достапни линкови

Албанија и нуди азил на иранска опозициска група


Албанскиот премиер Сали Бериша

Албанскиот премиер Сали Бериша

Албанската Влада денеска соопшти дека ќе им понуди азил на 210 припадници на иранската опозициска група Муџахедин-ел-Калк која е сместена во американската воена база во близина на главниот град на Ирак, Багдад. Албанскиот премиер Сали Бериша по состанокот со заменик-помошникот на државниот секретар Барбара Лиф, американскиот пратеник за Ирак, Мартин Коблер и други претставници изјави дека азилот е понуден од хумаитарни причини. Владата во Багдад сака иранската група да ја напушти земјата.
Муџахедин-ел-Калк е против иранскиот верски режим и е одговорна за поголем број атентатити и бомбашки напади во Иран до 2001 година, кога се откажа од насилството.
XS
SM
MD
LG