Достапни линкови

logo-print

ЕУ ја одложи одлуката за сиријските бунтовници


Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј

Лидерите на Европската унија ја одложија одлуката за тоа дали да почнат да ги снабдуваат со оружје сиријските бунтовници кои се борат против режимот на претседателот Башар ал Асад. Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј на крајот од дводневниот самит во Брисел соопшти дека за ова ќе се разговара на состанокот што за идната недела е закажан во Даблин. Франција соопшти дека е подготвена да ги снабдува бунтовниците со оружје и доколку Унијата не го симне ембаргото, кое истекува на крајот од мај. Британија ја поддржува оваа идеја, но другите членки, меѓу кои и Германија, се против.
XS
SM
MD
LG