Достапни линкови

logo-print

Се повеќе угинати свињи пловат кај Шангај


Бројот на угинатите свињи кои пловат по реката од која со вода за пиење се снабдува најголемиот кинески град Шангај порасна на над 7 ипол илјади. Се верува дека тие биле од фармите во провинцијата Жеџијанг. До ова дојде откако кинеската полиција започна кампања против продажба на месни производи од заболени свињи. Властите тврдат дека немало опасност од загадување на водата за пиење за 23 милиони жители на Шангај.
XS
SM
MD
LG