Достапни линкови

logo-print

Одложено враќањето на тројца астронаути


Евгениј Тарлекин

Евгениј Тарлекин

Денешното враќањето на Земјата на двајца руски космонаути и еден американски астронаут од Меѓународната веселенска станица е одложено за еден ден поради лошото време во Казахстан. Руската вселенска агенција Роскосомос соопшти дека капсулата Сојуз не може да слета поради снежно невреме во близина на предвиденото место. Русите Олег Новицки и Евгениј Тарлекин, како и американецот Кевин Форд се на Вселенската станица од минатиот октомври. По нивното заминување во станицата ќе остане тричлен екипаж: русин, канѓанец и американец.
XS
SM
MD
LG