Достапни линкови

logo-print

Лидерите на ЕУ расправаат за Сирија


Франсоа Оланд

Франсоа Оланд

Лидерите на ЕУ на самитот во Брисел денеска се очекува да разговараат за повикот на Франција за симнување на ембаргото за оружје за бунтовниците кои се борат против режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад.
Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави дека режимот не е заинтересиран за политичко решение на двегодишниот конфликт, додавајќи оти Европа не може да биде пасивна пред масакрирањето на Сиријците. Франција соопшти дека е подготвена да ги снабдува бунтовниците со оружје и ако ЕУ не го симне ембаргото, кое истекува на крајот од мај.
Велика Британија ја поддржува оваа идеја, но други членки, меѓу кои и Германија, се против.
Дебатата во Унијата доаѓа по извештаите дека Иран и Русија продолжуваат да го снабдуваат режимот со оружје.
XS
SM
MD
LG