Достапни линкови

logo-print

Предупредување до НАТО за засилено насилство во Авганистан


Американскиот командант во Авганистан Џозеф Данфорд

Американскиот командант во Авганистан Џозеф Данфорд

НАТО ја потврди содржината на мејлот испратен од американскиот командант во Авганистан Џозеф Данфорд во кој ги предупредува безбедносните сили да бидат подготвени на засилено насилство во земјата. Според генералот, забелешките направени од страна на претседателот Хамид Карзаи може да бидат поттик за некој да ги нападне странските сили.
Карзаи во неделата го обвини Вашингтон дека соработува со талибанците со цел земјата да биде нестабилна, при што странските сили би имале изговор да останат во Авганистан и по 2014 година.
XS
SM
MD
LG