Достапни линкови

logo-print

Бугарскиот парламент се распушти


Протестите во Бугарија

Протестите во Бугарија

Бугарскиот парламент денеска е распуштен со претседателски указ откако партиите не успеаа да формираат нов кабинет по оставката на владата, поради протестите во земјата. На последната пленарна седница пратениците ја оценуваа работата на Парламентот.
Претседателката на Парламентот Цецка Цачева изјави дека Парламентот заминува во историјата со што се дава ново искуство, сила и цврстина на демократскиот процес.
XS
SM
MD
LG