Достапни линкови

logo-print

Индија му забрани на италијанскиот амбасадор да ја напушти земјата


Манмохан Синг

Манмохан Синг

Индискиот Врховен Суд му забрани на италијанскиот амбасадор Даниеле Манчини да ја напушти земјата поради растечкиот спор околу судбината на двајцата италијански маринци обвинети за убиство на индиски рибар минатата година. Судот од Мачини побара и објаснување зошто Рим не сака да ги врати маринците во Индија за да се соочат со судски процес. Одбивањето, според индискиот премиер Манмохан Синг пак, е кршење на дипломатските правила.
XS
SM
MD
LG