Достапни линкови

logo-print

Балсамирањето на Уго Чавез можеби невозможно


Музеј на Воената Академија во Каракас

Музеј на Воената Академија во Каракас

Владата на Венецуела соопшти дека можеби ќе биде невозможно да се балсамира телото на починатиот претседател Уго Чавез, бидејки процесот требало да започне порано.
Чавез почина минатата недела на 58 години по две годишно боледување од рак. Неговото тело е на поставено во стаклен ковчег во Музејот на Воената Академија во Каракас за да можат граѓаните да му одадат почест.
Властите на Венецуела планираа по извесно време да го балсамираат Чавез на начин како што е тоа направено со Владимир Илиќ Лењин.
XS
SM
MD
LG