Достапни линкови

logo-print

Ештон во посета на Приштина


Еврокомесарката за надворешни работи Кетрин Ештон денеска пристигна во Косово каде ќе се сретне со политичките лидери на земјата. Тие ќе разговараат за дијалогот меѓу Приштина и Белград кој се води во Брисел. Посетата на Ештон доаѓа по последната средба во понеделникот на лидерите на Србија и Косово во Брисел. Српскиот претседател Томислав Николиќ во понеделникот изјави дека е постигнат договор за поголема автономија во северно Косово. Косовскиот премиер Хашим Тачи ги негираше тврдењата на Николиќ, соопштувајќи дека европските претставници не спомнале никаков договор. Напредокот во преговорите на Белград со Приштина може да помогне во отварањето на вратата на ЕУ за преговори за членство на Србија.
XS
SM
MD
LG