Достапни линкови

logo-print

Меѓународните кредитори со закана кон Грција за приватизацијата


Грчкиот премиер Антонис Самарас

Грчкиот премиер Антонис Самарас

Меѓународните кредитори се заканија со затворање на Агенцијата за приватизација на Грција доколку во следните два до три месеци не покаже резултати. Тие три години ја набљудуваат работата на агенцијата и нејзиното постојано пролонгирање на роковите за приватизациските процедури. Агенцијата пред извесно време оддавала тајни податоци за компаниите кои треба да се приватизираат.
Приватизацијата е едно од барањата на ЕУ, Европската Централна Банка и ММФ за Грција. Приходите од приватизацијата годинава треба да изнесуваат 2,6 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG