Достапни линкови

logo-print

Бугарија ја намали прогнозата за економски раст


Бугарскиот министер за финансии во привремената влада Калин Христов ја намали денеска прогнозата за раст на економијата за оваа година на еден до 1,5 отсто од претходните 1,9 отсто.
Според него, таквите прогнози се условни и се базирани врз очекувања за дополнително опоравување на еврозоната која е клучен трговски партнер на Бугарија. Лани земјата имаше економски раст од 0,8 отсто, што беше под владината прогноза од 1,4 отсто.
XS
SM
MD
LG