Достапни линкови

logo-print

Уапсени деца кои подметнувале бомби во Пакистан


Децата обвинети за подметнување бомби

Децата обвинети за подметнување бомби

Пакистанската полиција упасила неколку деца кои се осомничени за подметување на експлозиви за милитантите од Куета. Началникот на локалната полиција Мир Зубаир Махмуд ги прикажа децата пред новинарите на денешната пресконференција. Махмуд изјави дека децата потекнувале од сиромашни фамилии и биле регрутирани од милитантите кои биле припадници на Обединетата армија на покраината Балочистан.
Според него децата на возраст од 10 до 16 години можат лесно без да бидат забележани да остават рачно изработени бомби на јавните места.
XS
SM
MD
LG