Достапни линкови

logo-print

Тачи ја негира изјавата на Николиќ


Косовскиот премиер Хашим Тачи

Косовскиот премиер Хашим Тачи

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска ја негираше изјавата на српскиот претседател Томислав Николиќ дека Приштина ги отфрлила своите ставови околу заедницата на српските општини. Тачи ја нарече изјавата на Николиќ неодговорна и невистинита и дека е уште една во низата лаги.
Според него, основата на разговорите биле Уставот и законите на Косово, како и планот на поранешниот преставник на ОН за земјата Марти Ахтисари.
XS
SM
MD
LG