Достапни линкови

Изведувачите на Бољшој во одбрана на нивниот колега


Павел Дмитриченко

Павел Дмитриченко

Повеќе од 300 изведувачи од Бољшој театарот се ставија во одбрана на нивниот колега Павел Дмитриченко, кој е обвинет за организирање на нападот врз уметничкиот директор на институцијата. Во отворено писмо до претседателот Владимир Путин и владата е наведено дека идејата оти Дмитриченко брутално би го нападнал директорот е апсурдна.
Според нив, заклучоците на истражителите биле неубедливи, а признанието на Дмитриченко било резултат на силен притисок врз него.
XS
SM
MD
LG