Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја се заканува за да изврши притисок, тврди Јужна Кореја


Јужна Кореја соопшти дека одлуката на Северна Кореја да го прекине шеесет годишното примирје е со цел да изврши психолошки притисок врз земјата. Според ОН, Северна Кореја не може еднострано да го укине договорот од 1953 година со кој беше ставен крај на корејската војна.
Северна Кореја ја упати заканата поради заедничките воени вежби на САД и нејзиниот јужен сосед.
XS
SM
MD
LG