Достапни линкови

logo-print

Во Њујорк поништена забраната за газирани пијалаци


Одлуката на властите на Њујорк за забрана на газирани пијалаци е укината со пресуда на судот и тоа на ден пред таа да стапи во сила. Ова, како што се оценува, е голем удар за градоначалникот на Њујорк Мајкл Блумберг кој ја донел оваа одлука со образложение дека ќе придонесе за намалување на дебелеењето на жителите. Забраната се однесуваше за продавање засладени газирани пијалаци поголеми од половина литар во рестораните во градот.
XS
SM
MD
LG